Zespół Aspergera u dorosłych – garść przydatnych informacji

depresja

Zaburzenia ze spektrum autyzmu najczęściej rozpoznaje się u młodzieży. Rzadko kojarzone są z dorosłymi. Dlaczego tak się dzieje? Otóż objawy są znacznie bardziej typowe u dzieci, aniżeli u dorosłych. Zespół Aspergera staje się trudniejszy do zdiagnozowania z wiekiem. Jakie objawy powinny być dla nas alarmujące?

Co to jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera u dorosłych objawia się trudnościami w relacjach interpersonalnych. Tacy ludzie nie zawsze wiedzą, jak reagować na uczucia rozmówcy. Ponadto doświadczają silnego stresu, gdy coś się zmienia w ich otoczeniu. Cenią sobie rutynę i lubią planować. Mają swoje własne rytuały, a kiedy zakłócą je nieoczekiwane okoliczności, są zdezorientowani. Mogą eksplodować gniewem, odczuwać niepokój lub depresję.

Mimo pozornie wyraźnych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu, są one trudne do zdiagnozowania. Dlatego dzieci myślące inaczej mają problemy w szkole, ponieważ ich potencjał nie jest dostrzegany. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego zaburzenia, dlatego wielu dorosłych z zespołem Aspergera trafia do poradni psychiatrycznych.

Zespół Aspergera u dorosłych – uzyskaj niezbędną pomoc

Czasami dorośli z zespołem Aspergera funkcjonują normalnie i nie czują potrzeby rozpoczęcia leczenia. Są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie. Zazwyczaj zaburzenie to zbiera żniwo i utrudnia codzienne czynności. Co zrobić w takim przypadku? Leczenie najlepiej rozpocząć pod nadzorem doświadczonego psychiatry. Warto też zasięgnąć informacji z wiarygodnych stron, takich jak https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/. Zespół Aspergera u dorosłych można leczyć terapią lub specjalnymi lekami. Najlepsze efekty daje psychoterapia poznawczo-behawioralna połączona z farmakoterapią. Oczywiście wszystko zależy od przypadku, dlatego o leczeniu musi zdecydować psychiatra, psycholog lub inny wykwalifikowany ekspert. Najważniejsze, to zrobić pierwszy krok. Zachęcamy do poszukania poradni, która specjalizuje się w pomocy dorosłym z zespołem Aspergera.

About the Author: Greta

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *